Scania R 04 TL curtain canvas semitrailer "Van Dieren Maritime" (NL)
Product number:
065924
Listprice:
€19.50
Van Dieren Maritime with headquarters in the Netherlands is a Europe-wide active company in the transport sector and mainly operates Scania and Mercedes-Benz vehicles. For the N-track model railway fans, we now release a miniature model with authentic prints and rolling wheels. The rigid tractor can be uncoupled.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Van Dieren |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 37 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Van Dieren Maritime with headquarters in the Netherlands is a Europe-wide active company in the transport sector and mainly operates Scania and Mercedes-Benz vehicles. For the N-track model railway fans, we now release a miniature model with authentic prints and rolling wheels. The rigid tractor can be uncoupled.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Van Dieren |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 37 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | November/December 2010 |