Scania R ´04 TL curtain canvas semitrailer "Nottelmann"
Product number:
066105
Listprice:
€19.50
Five years ago, Marten Nottelmann took over his father’s transport company and is an actor in the D-Max series Asphalt Cowboys today. Herpa realized the Scania semitrailer of the Schleswig-Holstein-based forwarder as one-time edition in the 1/160 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Nottelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.3 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Five years ago, Marten Nottelmann took over his father’s transport company and is an actor in the D-Max series Asphalt Cowboys today. Herpa realized the Scania semitrailer of the Schleswig-Holstein-based forwarder as one-time edition in the 1/160 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Nottelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.3 g |
| Release Date | September/October 2013 |