Scania R 04 TL box EuroCombi "Lundgrens" (S)
Product number:
157759
Listprice:
€39.50
The company C. Lundgrens Akeri was founded in 1972 in Kristineham, Sweden, and initially specialized in crane trucks. Focus then was transporting boats with special vehicles. Today, also other vehicles are in the company fleet, which is now located in Insjön. Among them is this overlong box trailer with a three-axle motor vehicle and five-axle trailer. The Herpa model will feature the corresponding axle configuration and the equipment of the big original. Lamp bars and fender are chrome-plated, as well as the stow boxes and wheels of the H0 vehicle.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lundgrens Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 116 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company C. Lundgrens Akeri was founded in 1972 in Kristineham, Sweden, and initially specialized in crane trucks. Focus then was transporting boats with special vehicles. Today, also other vehicles are in the company fleet, which is now located in Insjön. Among them is this overlong box trailer with a three-axle motor vehicle and five-axle trailer. The Herpa model will feature the corresponding axle configuration and the equipment of the big original. Lamp bars and fender are chrome-plated, as well as the stow boxes and wheels of the H0 vehicle.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lundgrens Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 116 g |
| Release Date | November/December 2010 |