Scania R 04 HL refigerated box EuroCombi "Ristimaa Trucking"
Product number:
157964
Listprice:
€49.90
The Finnish transport company Ristimaa had a new tractor-trailer-combination designed. The Scania Highline refrigerated box trailer features multi-colored prints all around and many chrome-plated details.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Finnish transport company Ristimaa had a new tractor-trailer-combination designed. The Scania Highline refrigerated box trailer features multi-colored prints all around and many chrome-plated details.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | March/April 2011 |