Scania R 04 HL box semitrailer "Circus Krone"
Product number:
157988
Listprice:
€24.50
Until the end of the last tour, the circus Krone used this two-axle trailer to transport horses. During the winter months, it was converted to a transporter for ponies, goats and exotic animals at the Krone garage in Munich. Rigid tractor is a Scania R-380, one of altogether nine leased trucks from Scania in Munich.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Until the end of the last tour, the circus Krone used this two-axle trailer to transport horses. During the winter months, it was converted to a transporter for ponies, goats and exotic animals at the Krone garage in Munich. Rigid tractor is a Scania R-380, one of altogether nine leased trucks from Scania in Munich.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | November/December 2010 |