Scania M 04 roll-off container truck with trailer "Dornbierer" (CH)
Product number:
302944
Listprice:
€29.50
The appealing vehicle design of the Swiss company Dornbierer is enhanced by striking vehicle configurations.A four-axle Scania pulls a two-axle trailer – both loaded with containers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.7 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The appealing vehicle design of the Swiss company Dornbierer is enhanced by striking vehicle configurations.A four-axle Scania pulls a two-axle trailer – both loaded with containers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.7 g |
| Release Date | November/December 2013 |