Scania M ´04 jumbo box semitrailer "Circus Charles Knie" (CH)
Product number:
159746
Listprice:
€24.50
The Swiss circus Knie operates this Scania M with jumbo trailer to transport camels. Herpa typographically displayed the windows and thedominant writing.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss circus Knie operates this Scania M with jumbo trailer to transport camels. Herpa typographically displayed the windows and thedominant writing.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |