Scania LB 76 container semitrailer truck "van der Linden/Bell" (Netherlands/Lisse)
Product number:
87MBS026123
Listprice:
€59.95
Truck collectors also love the special, the extraordinary things. Modellbau Schwarz, a new name in the world of 1/87-scale models, has set itself exactly that goal: superb models whose detailing goes beyond the already high level of Herpa. Adapted to the striking color scheme of the Bell containers, his time Mart van der Linden Junior had his Scania LB 76 painted. With many details, the model appears in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 50 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | July/August 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Truck collectors also love the special, the extraordinary things. Modellbau Schwarz, a new name in the world of 1/87-scale models, has set itself exactly that goal: superb models whose detailing goes beyond the already high level of Herpa. Adapted to the striking color scheme of the Bell containers, his time Mart van der Linden Junior had his Scania LB 76 painted. With many details, the model appears in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 50 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | July/August 2023 |