Scania Hauber volume semitrailer "ASG" (Sweden / Stockholm)
Product number:
317191
Listprice:
€42.95
AB Svenska Godsbilcentraler, or simply ASG for short. This 3-axle Scania Hauber from the early 1990s is in the design of the Swedish haulage company, which operated under its own name until 1999 (with many subcontractors). The 3-axle volume tarpaulin semi-trailer (with the distinctive arrow) is probably one of the last semi-trailers that ASG put into service at the time. The model is limited.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | March/April 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
AB Svenska Godsbilcentraler, or simply ASG for short. This 3-axle Scania Hauber from the early 1990s is in the design of the Swedish haulage company, which operated under its own name until 1999 (with many subcontractors). The 3-axle volume tarpaulin semi-trailer (with the distinctive arrow) is probably one of the last semi-trailers that ASG put into service at the time. The model is limited.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | March/April 2024 |