Scania Hauber Topline 6x4 rigid tractor „Vögel“ (A)
Product number:
110716
Listprice:
€49.50
The transport company Vögel from Bludesch, Austria, operates more than 300 vehicles Europe-wide. In 2014, the company commissioned a Scania Hauber Topline rigid tractor, designed by Lackkunst Niedergesäß. This highlight is produced as a Herpa model with 16 spraying and more than 30 printing operations.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94.7 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Vögel from Bludesch, Austria, operates more than 300 vehicles Europe-wide. In 2014, the company commissioned a Scania Hauber Topline rigid tractor, designed by Lackkunst Niedergesäß. This highlight is produced as a Herpa model with 16 spraying and more than 30 printing operations.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94.7 g |
| Release Date | January/February 2015 |