Scania Hauber tank container semitrailer "Roby Schmid" (CH)
Product number:
159906
Listprice:
€29.50
The Swiss company Roby Schmid operates this very striking Scania Hauber Topline rigid tractor for container transports. The model features elaborate prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Roby Schmid |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss company Roby Schmid operates this very striking Scania Hauber Topline rigid tractor for container transports. The model features elaborate prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Roby Schmid |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | July/August 2012 |