Scania Hauber silo semitrailer "Van Bentum" (NL)
Product number:
159166
Listprice:
€39.50
One of the most famous Scania Hauber rigid tractors is operated by the Dutch forwarding company van Bentum. The silver painted rigid tractor pulls a silver silo trailer featuring the design of the forwarding company from Woudenberg.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Van Bentum |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the most famous Scania Hauber rigid tractors is operated by the Dutch forwarding company van Bentum. The silver painted rigid tractor pulls a silver silo trailer featuring the design of the forwarding company from Woudenberg.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Van Bentum |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | November/December 2011 |