Scania Hauber rigid tractor "Grohganz"
Product number:
306522
Listprice:
€34.95
The Franconian company Monika Grohganz from Heroldbach operates this Scania Hauber Topline tractor for day-to-day business. Mainly container trailers are pulled. The model also features details like the light box and the horn.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Grohganz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.5 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Franconian company Monika Grohganz from Heroldbach operates this Scania Hauber Topline tractor for day-to-day business. Mainly container trailers are pulled. The model also features details like the light box and the horn.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Grohganz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.5 g |
| Release Date | November/December 2016 |