Scania Hauber dump semitrailer "Dornbierer" (CH)
Product number:
159234
Listprice:
€26.50
Specialized in transports for the construction and recycling industry, Felix Dornbierer founded hiscompany as early as 1952 when buying a truck. The Scania Hauber is one of the company’s gems and pulls a trough trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Specialized in transports for the construction and recycling industry, Felix Dornbierer founded hiscompany as early as 1952 when buying a truck. The Scania Hauber is one of the company’s gems and pulls a trough trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | November/December 2011 |