Scania Hauber chrome tank semitrailer "Willi Wewer"
Product number:
304870
Listprice:
€49.50
Willi Wewer from Cloppenburg specializes in tank transports and has a weakness for Hauber. With this very elaborate vehicle, the company caused a stir at the IAA 2014. Next to airbrush painting the Herpa model also features loving details like the two-piece chrome wheels and the white lamp bar.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Wewer Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.9 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Willi Wewer from Cloppenburg specializes in tank transports and has a weakness for Hauber. With this very elaborate vehicle, the company caused a stir at the IAA 2014. Next to airbrush painting the Herpa model also features loving details like the two-piece chrome wheels and the white lamp bar.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Wewer Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.9 g |
| Release Date | July/August 2015 |