Scania Hauber bulk silo semitrailer "Rakil Transporter" (N)
Product number:
301206
Listprice:
€29.50
In Norway, Trond Rakil Transports from Sarpsborg operates this Scania Hauber Topline rigid tractor with a silo trailer next to other Scania vehicles. The model in the flashy colors is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rakil Transporter Norwegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Norway, Trond Rakil Transports from Sarpsborg operates this Scania Hauber Topline rigid tractor with a silo trailer next to other Scania vehicles. The model in the flashy colors is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rakil Transporter Norwegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | September/October 2012 |