Scania Hauber bulk container semitrailer "Boere / IBC" (NL)
Product number:
305273
Listprice:
€36.50
Boere, a company specializing in container transports, is based near Rotterdam, the Netherlands. Show-piece in the fleet is the Scania Hauber which Herpa realized with container chassis and a 30 ft. bulk container.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Boere IBC InterBulk Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.2 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Boere, a company specializing in container transports, is based near Rotterdam, the Netherlands. Show-piece in the fleet is the Scania Hauber which Herpa realized with container chassis and a 30 ft. bulk container.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Boere IBC InterBulk Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.2 g |
| Release Date | November/December 2015 |