Scania Hauber box semitrailer „Circus Krone“
Product number:
302968
Listprice:
€27.50
Circus Krone operates this Scania Hauber with box trailer to transport elephants. The white rigid tractor features ornamental stripes and the writing Circus Krone at the front.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Circus Krone operates this Scania Hauber with box trailer to transport elephants. The white rigid tractor features ornamental stripes and the writing Circus Krone at the front.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | November/December 2013 |