Scania Hauber 142 rigid tractor 3axles (6x4), black
Product number:
319416
Listprice:
€21.95
Scania Hauber models are always very popular. So we have reissued “our” first Hauber generation as a 3axles tractor in black here and equipped it with lots of chrome. As a special addition, the cab has the Scania grip printed on the side in silver.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Scania Hauber models are always very popular. So we have reissued “our” first Hauber generation as a 3axles tractor in black here and equipped it with lots of chrome. As a special addition, the cab has the Scania grip printed on the side in silver.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |