Scania CS low loader trailer with overseas box „Friedsped“(Baden-Württemberg / Ummendorf)
Product number:
310864
Listprice:
€69.95
The new Scania heavy-duty tractor has already arrived at Friedsped in Ummendorf. Many transports are carried out for different Liebherr production sites. A new feature of this model is a heavy overseas case which is labelled with the Friedsped logo and weight specifications.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Friedsped |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 120 x 75 mm |
| Weight | 239 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania heavy-duty tractor has already arrived at Friedsped in Ummendorf. Many transports are carried out for different Liebherr production sites. A new feature of this model is a heavy overseas case which is labelled with the Friedsped logo and weight specifications.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Friedsped |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 120 x 75 mm |
| Weight | 239 g |
| Release Date | November/December 2019 |