Scania CS High roof Stöffel-Liner truck semitrailer "R. Speier"
Product number:
308779
Listprice:
€39.95
Speier from the Westerwald has tastefully designed its new Scania. Twice a week, the junior manager transports specially mixed clay from the Westerwald to a brickyard in Switzerland with this new truck. Herpa produces this new rigid tractor with Stöffelliner trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R. Speier |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Speier from the Westerwald has tastefully designed its new Scania. Twice a week, the junior manager transports specially mixed clay from the Westerwald to a brickyard in Switzerland with this new truck. Herpa produces this new rigid tractor with Stöffelliner trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R. Speier |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |