Scania CS High roof refrigerated box semitrailer "Weser Trans"
Product number:
309042
Listprice:
€39.95
The transport and logistics company Weser Trans from Bremen mainly opts for Scania CS tractors for its modern fleet. The Herpa miniature model is realized with a Scania CS tractor with refrigerated Trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weser-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.7 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport and logistics company Weser Trans from Bremen mainly opts for Scania CS tractors for its modern fleet. The Herpa miniature model is realized with a Scania CS tractor with refrigerated Trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weser-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.7 g |
| Release Date | September/October 2018 |