Scania CS High roof refrigerated box semitrailer "GS Transporte"
Product number:
309370
Listprice:
€49.95
In Luckau, south of Berlin, GS Transporte is based of which Herpa already released an airbrush-painted Volvo as miniature model in 2007. The new Scania pulls a refrigerated box trailer promoting Scan Trans Service. The entire combination captivates with its striking Colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GS Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Luckau, south of Berlin, GS Transporte is based of which Herpa already released an airbrush-painted Volvo as miniature model in 2007. The new Scania pulls a refrigerated box trailer promoting Scan Trans Service. The entire combination captivates with its striking Colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GS Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | September/October 2018 |