Scania CS high roof curtain canvas semitrailer TET Weilburg / Limburg
Product number:
312394
Listprice:
€44.95
Another model of the TET shipping company will be released with this current Scania CS, which pulls a curtain canvas trailer. On the trailer, the company advertises the cities of Weilburg and Limburg from the company’s home region. The model is equipped with two-piece chrome rims in line with the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TET Weilburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another model of the TET shipping company will be released with this current Scania CS, which pulls a curtain canvas trailer. On the trailer, the company advertises the cities of Weilburg and Limburg from the company’s home region. The model is equipped with two-piece chrome rims in line with the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TET Weilburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Release Date | November/December 2020 |