Scania CS high roof cattle carrier semitrailer "Nisch"
Product number:
309264
Listprice:
€44.95
Joachim Nisch from Munderkingen has been touring many truck events with its extraordinary beautifully designed vehicles for many years. New in its fleet is the Scania S with Finkl trailer which Herpa produces as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Nisch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Joachim Nisch from Munderkingen has been touring many truck events with its extraordinary beautifully designed vehicles for many years. New in its fleet is the Scania S with Finkl trailer which Herpa produces as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Nisch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |