Scania CS HD refrigerated semitrailer "TSU Bode"
Product number:
308809
Listprice:
€49.95
The wealth of originals of the forwarder TSU Bode from Bützow south of Rostock seems unlimited. Time and again, Jens Bode designs appealing new color combinations and designs for his trucks. Herpa currently realizes the new Scania CS with refrigerated box Trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The wealth of originals of the forwarder TSU Bode from Bützow south of Rostock seems unlimited. Time and again, Jens Bode designs appealing new color combinations and designs for his trucks. Herpa currently realizes the new Scania CS with refrigerated box Trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |