Scania CS HD heavy duty rigid tractor, red
Product number:
308601
Listprice:
19,95 €
New type! We premiere the current Scania tractor as four-axle heavy-load tractor as Herpa model in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.3 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! We premiere the current Scania tractor as four-axle heavy-load tractor as Herpa model in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.3 g |
| Release Date | May/June 2018 |