Scania CS ADR silo semitrailer "Reinert"
Product number:
308984
Listprice:
€39.95
The comprehensive fleet of the forwarder Reinert also includes silo trucks with ADR equipment. One of these trailers with the additional reinforcement on the roof is realized with a new Scania CS tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The comprehensive fleet of the forwarder Reinert also includes silo trucks with ADR equipment. One of these trailers with the additional reinforcement on the roof is realized with a new Scania CS tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Release Date | September/October 2018 |