Scania CS 20 ND heavy duty tractor, light blue
Product number:
315753-002
Listprice:
€22.95
Released at the beginning of the year as a mold novelty, the Scania CS low-roof heavy-duty tractor is now followed by the first color change. The red one (315753) is now followed by a light blue tractor unit with the corresponding tower cladding.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Released at the beginning of the year as a mold novelty, the Scania CS low-roof heavy-duty tractor is now followed by the first color change. The red one (315753) is now followed by a light blue tractor unit with the corresponding tower cladding.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |