Scania CS 20 low boy semitrailer „Martin Wittwer AG“ (Schweiz/Wattenwil)
Product number:
315623
Listprice:
€59.95
New type! In order to be able to realize the striking tractor of the shipping company Wittwer from Wattenwil in Switzerland, new fairings for the heavy-duty tower were constructed for the Scania CS 20 heavy-duty tractor with a low cab. This model is produced once by Herpa and will be released with the extraordinary design of the shipping company Wittwer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 56 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In order to be able to realize the striking tractor of the shipping company Wittwer from Wattenwil in Switzerland, new fairings for the heavy-duty tower were constructed for the Scania CS 20 heavy-duty tractor with a low cab. This model is produced once by Herpa and will be released with the extraordinary design of the shipping company Wittwer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 56 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |