Scania CS 20 high roof tractor unit “Markus Hick”
Product number:
111041
Listprice:
€39.95
The new Scania tractor of the company Markus Hick, based in Weißdorf, Germany, has been airbrushed by Walter Rosner to such an extent that Scania may be able to derive a new generation from it. The lateral air inlets are so striking that they considerably alter the standard factory design of the new tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Markus Hick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 94.4 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania tractor of the company Markus Hick, based in Weißdorf, Germany, has been airbrushed by Walter Rosner to such an extent that Scania may be able to derive a new generation from it. The lateral air inlets are so striking that they considerably alter the standard factory design of the new tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Markus Hick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 94.4 g |
| Release Date | July/August 2020 |