Scania CS 20 high roof tractor Sefl Transporte
Product number:
312295
Listprice:
€39.95
Already the second tractor of the shipping company Sefl from Mönchengladbach appears in the Herpa range in a unique edition. Lothar Bohn has also airbrushed this new Scania tractor to make it look appealing.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sefl Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Already the second tractor of the shipping company Sefl from Mönchengladbach appears in the Herpa range in a unique edition. Lothar Bohn has also airbrushed this new Scania tractor to make it look appealing.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sefl Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |