Scania CS 20 high roof Swedish combo „Jimmy Karlsson / DHL"
Product number:
314213
Listprice:
€59.95
New type! For the start of serial production, Herpa’s new Swedish combo will be produced in a unique edition with a completely new semitrailer as well as a new box body and matching roof spoiler based on an original vehicle of Jimmy Karlsson in DHL design. The model is produced true to the original with an impact protection as well as a roof sign and a lamp bracket.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 36 x 76 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! For the start of serial production, Herpa’s new Swedish combo will be produced in a unique edition with a completely new semitrailer as well as a new box body and matching roof spoiler based on an original vehicle of Jimmy Karlsson in DHL design. The model is produced true to the original with an impact protection as well as a roof sign and a lamp bracket.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 36 x 76 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | July/August 2022 |