Scania CS 20 high roof swedish box truck (Sweden/Örebro)
Product number:
320740
Listprice:
€59.95
Jimmie Karlsson has imaginatively redesigned the striking design of the former ASG freight forwarding company on his vehicle with his own initials. The extra-long Swedish truck, designed throughout with two-piece chrome rims, has been authentically recreated by Herpa as a miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jimmie Karlsson Nordic Power Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 35 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jimmie Karlsson has imaginatively redesigned the striking design of the former ASG freight forwarding company on his vehicle with his own initials. The extra-long Swedish truck, designed throughout with two-piece chrome rims, has been authentically recreated by Herpa as a miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jimmie Karlsson Nordic Power Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 35 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |