Scania CS 20 high roof silo semitrailer „Wuttke-Trans Burgkunstadt“
Product number:
314886
Listprice:
€46.95
The shipping company Wuttke-Trans, which was founded in 1950 and is located in Burgkunstadt, Bavaria, is primarily engaged in the domestic transport of agricultural and animal feed products. Along with many DAF tractors, the new Scania also joins the well-kept fleet of vehicles, which Herpa realizes as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The shipping company Wuttke-Trans, which was founded in 1950 and is located in Burgkunstadt, Bavaria, is primarily engaged in the domestic transport of agricultural and animal feed products. Along with many DAF tractors, the new Scania also joins the well-kept fleet of vehicles, which Herpa realizes as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |