Scania CS 20 high roof silo semitrailer "Herpa Monument IV / Jürgen Schmid"
Product number:
122030
Listprice:
€59.95
It’s time again: Jürgen Schmid from Teublitz has had his new executive vehicle, a Scania CS with a tipper silo trailer, painted by Walter Rosner himself. The vehicle was handed over to Jürgen Schmid on the occasion of his 55th birthday. As a model with more than sixty imprints, this extraordinary vehicle will also be a milestone in the history of Herpa show trucks. It will be delivered in the matching display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 73 x 73 mm |
| Weight | 264.3 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It’s time again: Jürgen Schmid from Teublitz has had his new executive vehicle, a Scania CS with a tipper silo trailer, painted by Walter Rosner himself. The vehicle was handed over to Jürgen Schmid on the occasion of his 55th birthday. As a model with more than sixty imprints, this extraordinary vehicle will also be a milestone in the history of Herpa show trucks. It will be delivered in the matching display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 73 x 73 mm |
| Weight | 264.3 g |
| Release Date | January/February 2020 |