Scania CS 20 high-roof refrigerated semitrailer "Heide Logistik / Arminius truck"
Product number:
121989
Listprice:
€59.95
The now third vehicle of the shipping company Heide Logistik with an elaborate airbrush design is already in use. This new Scania CS with a matching refrigerated trailer was upgraded by the truck outfitter Jumbo-Fischer, and turned into a moving work of art by Roland Just using his airbrush. This vehicle will also be realized as a limited-edition model, coming in Herpa’s showcase box. model is authentically printed with an elaborate grid pattern.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heide Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The now third vehicle of the shipping company Heide Logistik with an elaborate airbrush design is already in use. This new Scania CS with a matching refrigerated trailer was upgraded by the truck outfitter Jumbo-Fischer, and turned into a moving work of art by Roland Just using his airbrush. This vehicle will also be realized as a limited-edition model, coming in Herpa’s showcase box. model is authentically printed with an elaborate grid pattern.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heide Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264 g |
| Release Date | July/August 2019 |