Scania CS 20 high roof refrigerated box semitrailer SLL Schumacher Logistik Luxembourg
Product number:
312189
Listprice:
€39.95
A new subsidiary of the shipping company Schumacher based in Würselen near Aachen provides the original for this current Scania with a refrigerated trailer. In spite of its independent lettering, the vehicle can be immediately recognized as a Schumacher truck.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SLL Schumacher Logistik Luxemburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new subsidiary of the shipping company Schumacher based in Würselen near Aachen provides the original for this current Scania with a refrigerated trailer. In spite of its independent lettering, the vehicle can be immediately recognized as a Schumacher truck.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SLL Schumacher Logistik Luxemburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | September/October 2020 |