Scania CS 20 high roof refrigerated box semitrailer „Ristimaa"
Product number:
314893
Listprice:
€49.95
New type! With the new Swedish semi-trailer, Herpa combines a three-axle Scania tractor based on the original of the shipping company Ristimaa from Finland. The new and beautifully designed semitrailer is designed with more than 40 prints by Herpa to create a highlight – and is manufactured in a unique edition. Design and Airbrush art by Perttu Papunen, www.ppdart.com.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alitalia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With the new Swedish semi-trailer, Herpa combines a three-axle Scania tractor based on the original of the shipping company Ristimaa from Finland. The new and beautifully designed semitrailer is designed with more than 40 prints by Herpa to create a highlight – and is manufactured in a unique edition. Design and Airbrush art by Perttu Papunen, www.ppdart.com.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alitalia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |