Scania CS 20 high roof Meusburger semitrailer “BLS Budde Logistik Spedition”
Product number:
314374
Listprice:
€44.95
The transport company BLS Budde Logistik Spedition is based in Radevormwald in the Bergisches Land region of Westphalia. With a fleet focused on Scania vehicles, the company’s main activities include explosives transports as well as trade fair logistics. Herpa realizes a Scania CS with ram protection and a Meusburger semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company BLS Budde Logistik Spedition is based in Radevormwald in the Bergisches Land region of Westphalia. With a fleet focused on Scania vehicles, the company’s main activities include explosives transports as well as trade fair logistics. Herpa realizes a Scania CS with ram protection and a Meusburger semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |