Scania CS 20 high roof low-boy semitrailer "Karner Schwertransporte" (A)
Product number:
311564
Listprice:
€59.95
The vehicles of the transport company Karner are not only on the road in Austria. New in the fleet is a new Scania tractor with four axles that pulls a low-boy trailer. The model’s driver's cab is painted in a fine metallic blue color to match the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Karner Schwertransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 112.5 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of the transport company Karner are not only on the road in Austria. New in the fleet is a new Scania tractor with four axles that pulls a low-boy trailer. The model’s driver's cab is painted in a fine metallic blue color to match the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Karner Schwertransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 112.5 g |
| Release Date | March/April 2020 |