Scania CS 20 high roof Eurocombi "Tynjälä Oy" (FIN)
Product number:
311366
Listprice:
€59.95
A new Finnish long truck from the company Tynjälä Oy joins Herpa’s series of Scandinavian show trucks. The cab is elaborately airbrushed, while the boxes on the nine-axle truck advertise Finnish wood of the Keitele Group.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 146.2 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new Finnish long truck from the company Tynjälä Oy joins Herpa’s series of Scandinavian show trucks. The cab is elaborately airbrushed, while the boxes on the nine-axle truck advertise Finnish wood of the Keitele Group.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 146.2 g |
| Release Date | January/February 2020 |