Scania CS 20 high roof Eurocombi "Ekdahl / Arctic Griffin" (S)
Product number:
309844
Listprice:
€69.95
New type! In Sweden, the company Ekdahl is a household name for special show trucks. The new Scania from Ekdahl is certainly a highlight, which also means a special challenge for Herpa. The model will be equipped with a special impact protection and will come with whitewall tires, which are very difficult to manufacture. In total, each model with about 70 individual imprints will become a special treasure of every collector’s Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ekdahl Arctic Griffin Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 390 x 76 x 36 mm |
| Weight | 137 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In Sweden, the company Ekdahl is a household name for special show trucks. The new Scania from Ekdahl is certainly a highlight, which also means a special challenge for Herpa. The model will be equipped with a special impact protection and will come with whitewall tires, which are very difficult to manufacture. In total, each model with about 70 individual imprints will become a special treasure of every collector’s Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ekdahl Arctic Griffin Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 390 x 76 x 36 mm |
| Weight | 137 g |
| Release Date | January/February 2019 |