Scania CS 20 high roof curtain canvas semitrailer truck "Coles & Sons"
Product number:
122108
Listprice:
€59.95
This year, Coles & Sons has impressively presented a new show truck with the evocative name MEXICANO for the first time. The tractor completely painted in violet metallic with a Trux ram protection and fanfares is also painted accordingly as a model. The matching trailer features a motif at the rear as well. The model will come in the high-quality display case packaging.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Coles & Sons Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 267.2 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This year, Coles & Sons has impressively presented a new show truck with the evocative name MEXICANO for the first time. The tractor completely painted in violet metallic with a Trux ram protection and fanfares is also painted accordingly as a model. The matching trailer features a motif at the rear as well. The model will come in the high-quality display case packaging.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Coles & Sons Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 267.2 g |
| Release Date | November/December 2020 |