Scania CS 20 high roof curtain canvas semitrailer "Höhner / Raiffeisenliner"
Product number:
309981
Listprice:
€49.95
This “Raiffeisenliner” is a particularly impressive vehicle of Spedition Höhner from Weyerbusch in Rhineland-Palatinate, which is produced as a strictly limited edition by Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Höhner Raiffeisenliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This “Raiffeisenliner” is a particularly impressive vehicle of Spedition Höhner from Weyerbusch in Rhineland-Palatinate, which is produced as a strictly limited edition by Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Höhner Raiffeisenliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | March/April 2019 |