Scania CS 20 high roof container semitrailer acarco / Yang Ming
Product number:
312318
Listprice:
€39.95
A Scania CS 20 with a container trailer is now being released to supplement the series of vehicle models from acargo in Hamburg, which Herpa launched at the beginning of 2020. The tractor unit carries a picture of Bud Spencer, the container is from the shipping company Yang Ming.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A Scania CS 20 with a container trailer is now being released to supplement the series of vehicle models from acargo in Hamburg, which Herpa launched at the beginning of 2020. The tractor unit carries a picture of Bud Spencer, the container is from the shipping company Yang Ming.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |