Scania CS 20 high-roof 6×2 curtain canvas semitrailer "Blue Water" (DK)
Product number:
310659
Listprice:
€39.95
The trucks of the Danish-based transport company Blue Water Shipping are operated on all the roads across Europe. Herpa realizes a new Scania 6×2 with a curtain canvas semitrailer that will come in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Blue Water |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The trucks of the Danish-based transport company Blue Water Shipping are operated on all the roads across Europe. Herpa realizes a new Scania 6×2 with a curtain canvas semitrailer that will come in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Blue Water |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | July/August 2019 |