Scania CS 20 high roof 6×2 container semitrailer Acargo / Triton
Product number:
071581
Listprice:
€159.95
Trucker Babe Jana (a German TV celebrity) drives this current Scania CS with a container trailer for the Hamburg-based shipping company acargo. This model is produced by WSI in a one-time edition exclusively for distribution by Herpa, a follow-up production is excluded.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 415 x 115 x 135 mm |
| Weight | 1324.5 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Trucker Babe Jana (a German TV celebrity) drives this current Scania CS with a container trailer for the Hamburg-based shipping company acargo. This model is produced by WSI in a one-time edition exclusively for distribution by Herpa, a follow-up production is excluded.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 415 x 115 x 135 mm |
| Weight | 1324.5 g |
| Release Date | November/December 2020 |