Scania CS 20 HD walking floor semitrailer truck „Reifen Göggel“
Product number:
122191
Listprice:
€59.95
Walter Rosner has been responsible for the realization of the design of the Scania semitrailer specified by Reifen Göggel from Gammertingen in Baden-Württemberg. Based on the black, now historic Fulda truck, stylistic elements of the legendary truck were combined with up-to-date components on this vehicle. The Herpa model is offered in the familiar display case box in a one-time edition of only 750 pieces by our retailers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 56 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner has been responsible for the realization of the design of the Scania semitrailer specified by Reifen Göggel from Gammertingen in Baden-Württemberg. Based on the black, now historic Fulda truck, stylistic elements of the legendary truck were combined with up-to-date components on this vehicle. The Herpa model is offered in the familiar display case box in a one-time edition of only 750 pieces by our retailers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 56 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | March/April 2022 |