Scania CS 20 HD vacuum silo semitrailer truck "Sievert Logistik"
Product number:
319409
Listprice:
€48.95
Sievert Logistik has been delivering goods to their destination for over 100 years and offers a broad portfolio of logistics solutions. This suction truck with suction and pressure system is highly versatile. The Scania articulated truck model appears in the red livery of the fleet in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sievert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.8 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Sievert Logistik has been delivering goods to their destination for over 100 years and offers a broad portfolio of logistics solutions. This suction truck with suction and pressure system is highly versatile. The Scania articulated truck model appears in the red livery of the fleet in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sievert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.8 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |